14. januar 2022 var det 41 år siden konfrontasjonen mellom politi og aksjonister ved Nullpunktet i Stilla i Alta. Konflikten rundt vannkraftutbyggingen ble en brytningstid man knapt hadde opplevd i Norge tidligere. Det var store demonstrasjoner både i Alta og i Oslo. Og det enorme politioppbudet i Alta, vinteren 1981, for å rydde anleggsveien for demonstranter var også noe man aldri hadde sett i Norge tidligere.
Forestillingen “ELLOS EATNU/ NULLPUNKT” er et dokudrama bygd på samiske fortellinger om kampen mot utbygging av Alta-Kautokeinovassdraget sett fra ulike perspektiv, og er utviklet etter en manus-ide av Mette Brantzeg basert på intervjuer med tidsvitner som deltok på ulike måter under Alta-aksjonene; Jorunn Eikjok, Johs. Kalvemo.og Niillas A. Somby.
Tre hovedhendelser står i fokus: Sultestreiken i Oslo i 1979, politiaksjonen i Stilla i 1981, brosprengingsforsøket i 1982. Fortellingene fortelles med dialog, monolog, sang, joik og dans, og forestillingen inneholder også dokumentarisk og historisk/kunstnerisk materiale. Her er ytterligere informasjon om det som snart kommer, kan hende t.o.m. der hvor du er.